MATEMÀTIQUES
- Calcular els metres de cable metàl·lic que haureu d'utilitzar i el pressupost total necessari per a adquirir-lo sota la suposició que un metre de cable te un valor de 250 €/m.
- Altura mola: 1,1019km
- Distància des de Terrassa fins al peu de la Mola: 8,84km
- Catet 1 ( altura, AC ); 1,1019km
- Catet2 ( distància , AB ): 8,84km
- Hipotenusa ( metres de cable, BC ): ? ( m )
- Preu ( metres cable ): ? ( € )
HIP^2 =1,1019^2 + 8,84^2=
= 1,21 + 78,14=
= 79,35
HIP=√ 79,35= 8,9 km = 8900m de cable.
PREU: 8900 · 250 = 2225000 €
- Per construir un telefèric des de Terrassa fins a la Mola necessitarem 8900m de cable metàl·lic, que ens costarà 2.225.000€
- Altura Montcau: 1056,7m
- Distància entre la Mola i el Montcau: 3.990m
- Catet1( altura, AC ):1056,7m
- Catet2( distància, AB ): 3.990m
- Hipotenusa ( metres cable, BC ): ? ( m )
- Preu ( metres cable ): ? ( € )
HIP^2= 1056,7^2 + 3990^2=
= 1116,6 + 15920100=
= 15.921.216,6
HIP= √ 15.921.216,6= 3.990,13m
PREU: 3.990,13 · 250 = 997.532,5€
- Per construir un telefèric des de la Mola fins al Montcau necessitarem 3.990,13m de cable metàl·lic, que ens costarà 997.532,5€.
1.- Fer un estudi sobre els possibles beneficis del telefèric. Per fer aquest estudi s'haurien de fer primer unes quantes hipòtesis i després treballar amb aquestes dades:
- Primer cal fer un càlcul de la quantitat de persones que podria dur el telefèric en un dia. Per fer això heu de fixar un horari i fer una hipòtesi sobre la velocitat (raonable...) de la cabina.
HORARI
MATÍ: de 9:00h - 11:00h
de 11:00h - 13:00h
TARDA: de 13:00h - 15:00h
de 15:00h - 17:00h
de 17:00h - 19:00h
NIT: de 19:00h - 21:00h
Supusem que la velocitat del telefèric és de 17km/h.
Si el telefèric fa 6 viatges al dia , i en cada viatge porta 8 persones, en total portaria 48 persones al dia.
- Calcular quants viatges pot fer la cabina en aquestes condicions.
La cabina pot fer un viatge cada 2 hores, una hora d'anada i una altre de tornada.
Per tant:
Multipliquem: 2h · 6viatges = 12 viatges.
- Calcular els passatgers transportats en total suposant que la cabina va sempre plena.
Si el telefèric porta 8 persones en un viatge, quantes persones porta en 6 viatges?
8 pers.------ 1 viatge
xpers.------- 6 viatges x= (6·8):1= 48 passatgers.
Suposant que la cabina sempre va plena els passatgers transportats són 48 passatgers.
2- Després haureu de repetir els mateixos càlculs variant (augmentant i disminuint) la velocitat triada (sempre dins uns límits raonables...).
AUGMENTANT
En 17km/h es fa 1 viatge cada 2 hores, per tant, si la velocitat augmentés 1km ( 18km/h ), hem de saber cuants viatges es podrien fer en 2 hores.
17km/h------ 1viatge/2h
18km/h------ xviatges/2h x= (18·1): 17= 1,058 = 1,06 viatges en 2 hores.
Per tant, el telefèric farà 1,06 viatges en 2 hores.
DISMINUINT
En 17km/h es fa 1 viatge cada 2 hores, per tant, si la velocitat disminueix 1km ( 16km/h ), hem de saber cuants viatges es podrien fer en 2 hores.
17km/h------ 8pers/viatge
16km/h------ xpers/viatge x= ( 16·8 ) : 17 = 7,5 pers/viatge
Per tant, el telefèric farà 1 viatge transportant a 7,5 pers.
3- També haureu de tornar a calcular els resultats variant el nombre de persones promig que van a la cabina.
Ara de 8 persones en cada viatge passarem a 20 persones en cada viatge.
1viatge------ 8pers.
xviatges----- 30pers. x= ( 30·1 ) : 8 = 3,75 viatges amb 30 persones.
Si variem el nombre de persones que van en la cabina, i suposem que hi van 30 persones, es fan 3,75 viatges.
4- Haureu de construir una taula on s’enregistri tota aquesta informació juntament amb diferents possibles tarifes pel viatge i els diners totals recollits en un dia segons les diferents possibilitats.
VIATGES
|
PERSONES
|
KM/H
|
TARIFES
|
DINERS TOTALS
| |
Amb la cabina plena
|
6
|
48
|
17
| ||
Augmentant la Velocitat
|
6,36
|
6,7= 7
|
18
| ||
Disminuint la velocitat
|
45
|
270
|
16
| ||
Variant nombre persones
|
3,75
|
20
|
17
|
2-Un equip de neteja ha estat contractat per netejar el terra del monestir de Sant Llorenç del Munt. Per tal de saber quina quantitat de productes de neteja i d’esforç hauran de dedicar-hi estan interessats en conèixer la superfície total de l’edifici. Per tal de solucionar aquest problema, que us encarreguen a vosaltres, busqueu un plànol de planta de l’edifici (semblant al de l’imatge) a escala, i fent càlculs d’àrees parcials conegudes (com la del rectangle o la de la circumferència), heu de calcular l’àrea total sumant totes les àrees parcials.
Primer hem de calcular l'àrea de totes les figures que veiem per separat i sumar-les totes.
RECTANGLE 1:
a=3m
l=14m
A=l x a
A=14 x 3 = 42m²
RECTANGLE 2:
a= 2m
l=2,6m
A=l x a
A= 2,6 x 4= 10,4m²
10,4 x 2= 20,8m²
RECTANGLE 3:
a=18m
l=10,6m
A=a x l
A=18 x 10,6= 190,8m²
RECTANGLE 4 (COLUMNES):
a= 1m
l=1,4m
A=a x l
A=1 x 1,4= 1,4m²
1,4 x 6= 8,4m²
SEMICERCLE 5:
d=1m - r=0,5m
π= 3,14
A= π x r²
2
A= π x 0,5²
2
A=π x 0,25
2
A= 0,78
2
A= 0,39m²
0,39 x 2 = 0,78m²
SEMICERCLE 6:
d=3,4m- r= 1,7m
π= 3,14
A= π x r²
2
A=π x 1,7²
2
A=π x 2,89
2
A=9,07
2
A=4,53m²
ÀREA TOTAL:
42+20,8+190,8+ 0,78+4,53=258,91m²
258,91-8,4 =250,51m²
L'àrea de del monestir de la Mola mesura 250,51m².
Comentaris
Publica un comentari a l'entrada